Jak vytvořit bootovací USB

Stáhněte si nástroj Media Creation Tool. Stáhnete jej ZDE

Jakmile nástroj stáhnete, ještě před jeho spuštěním do Vašeho zařízení vložte USB. Musí na něm být alespoň 8GB volného místa a také je třeba vědět, v jaké jednotce je zapojen, budete ji totiž později zaklikávat v systému. Ujistěte se tedy, zda víte, že je USB zapojeno například v jednotce D, E atd. 

Spusťte Media Creation Tool a vyberte možnost “Vytvořit instalační média pro jiný počítač. Pak klikněte na “další”.

instalace windows 11

Následně vyberte jazyk, architekturu a hlavně správnou edici Windows, kterou budete instalovat do Vašeho zařízení. Pokračujte kliknutím na “další”.

instalace windows 11

Následně klikněte na “USB flash disk” a pak na “Další”.

zvolte medium w11

Systém po Vás v následujícím kroku bude chtít, abyste vybrali jednotku, ve které máte Vaše USB zapojeno. Po vybrání klikněte na “Další”.

usb flash disk w11

Pak už jen stačí počkat, dokud se instalační soubor úspěšně nenahraje na Váš USB disk. Jakmile je vše dokončeno, klikněte na “Dokončit”. Nyní už můžete USB vysunout a pustit se do instalace na Vašem zařízení.

instalace windows 11

Jak provést Upgrade

Pokud chcete provést pouze upgrade ze starší verze Windows, kterou již máte nainstalovanou v počítači, zde je snadný postup.

K tomuto upgradu Vám pomůže nástroj Media Creation Tool, který stáhnete ZDE

Jakmile nástroj stáhnete, otevřete jej. Následně vyberte možnost “Upgradovat tento počítač nyní” a pak zaklikněte “další”.

upgrade windows 11

Systém Vás vyzve k zadání základních údajů jako jazyk, edice Windows a typ architektury. Po zakliknutí správných možností, pokračujte tlačítkem “další”.

Následně zvolte možnost s názvem “Soubor ISO”.

upgrade windows 11

Následně si stáhněte instalační ISO soubor a zvolte jeho umístění.

upgrade windows 11

Jakmile je soubor stažený, klikněte na “setup.exe”. Následně se otevře instalační okno, stačí se proklikat dál a instalaci dokončit.

Čistá instalace

Předtím, než instalace může začít, je třeba vytvořit bootovací USB, ze kterého budete operační systém instalovat do Vašeho zařízení. Naštěstí je dnes tento postup již velmi zjednodušen a urychlen. Návod jak na to najdete na začátku pod nadpisem „Jak vytvořit bootovací USB“.

Jakmile máte připraveno bootovací USB, vložte jej do Vašeho zařízení, kam chcete Windows nainstalovat.

Zapněte zařízení/PC a během jeho zapínaní mačkejte jedno z uvedených tlačítek na klávesnici (ESC, F1, F2, F8, F10, F12). Následně se spustí BIOS ve kterém se můžete pohybovat pomocí šipek.

Jakmile se Vám BIOS spustí, vyberte “BIOS settings” nebo “Boot option” nebo také “Boot priority”. Pak vyberte možnost s názvem “Boot order”. Nyní je třeba vybrat jednotku USB/DVD (záleží jestli instalujete z DVD nebo USB) jako první spouštěcí zařízení. Pro uložení změn většinou stačí zmáčknout tlačítko F10.

Následně restartujte počítač a instalace začne po opětovném spuštění systému.

instalace windows 11

Počítač se následně restartuje a instalace Windows 10 se automaticky spustí, pak už se stačí pouze proklikat nastavením a je nainstalováno.

Aktivace:

Jakmile máte systém Windows úspěšně nainstalovaný ve Vašem zařízení, můžete jej aktivovat.

Online aktivace

Aktivace online nebo také přes internet je velmi rychlá a jednoduchá, ne vždy však lze provést, pokud online aktivace hlásí chybu, je třeba provést aktivaci telefonickou, která je popsaná v dalším kroku.

Klikněte na nabídku start (Logo Microsoftu vlevo dole) a zvolte “Nastavení”

Telefonická aktivace

Vzhledem k tomu, že ve většině případů nabízíme druhotné licence, které už byly jednou použity a pak odinstalovány, může se stát, že Vám aktivace přes internet nebude fungovat. Je to z toho důvodu, že licence vyžaduje ID ověření, které prokáže nového vlastníka licence. Toto ID ověření snadno provedete pomocí telefonické aktivace.

Klikněte na nabídku start (Logo Microsoftu vlevo dole) a zvolte “Nastavení”.

Následně vyberte “Aktualizace a zabezpečení”. Pak klikněte na “Aktivace” a pak na “Aktivovat telefonem”.

Vyberte Českou republiku a zaklikněte “Další”.

Nyní je třeba zavolat na jedno z uvedených čísel, které vidíte před sebou.

Telefonní automat Vás vyzve k zadání ID čísel, postupujte dle jeho pokynů.

instalace windows 11

Následně Vám automat v telefonu nadiktuje potvrzovací ID čísla, které zadáte do počítače po kliknutí na “Zadat potvrzovací kód”.

Možné chyby, které se Vám mohou objevit při instalaci

0XC004c008

Tato chyba se objeví při pokusu o aktivaci přes internet. Pokud se Vám tato chyba ukáže, je třeba provést telefonickou aktivaci.

0XC004f050

Tato chyba znamená, že máte nainstalovanou jinou verzi Windows, než od jaké vlastníte licenční klíč. Je třeba nainstalovat verzi správnou.

0X004c003

Tato chyba znamená, že jste si pravděpodobně stáhli Instalační soubor ze špatného zdroje. Je třeba stahovat z ověřených zdrojů, jako například z našeho odkazu, který se nachází v sekci Software ke stažení.